Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Małe gumki - paprochy.

poznaj tego autora Admin

Paprochy, małe gumki są przynętami, które przeznaczamy zwykle na łowienie niewielkich ryb. Bardzo często jednak na takie mikrusy łowimy wielkie ryby. Doświadczenie wędkarze doskonale wiedzą o tym, że małe gumki stosowane są celowo na duże okonie, sandacze i pstrągi.

Szczególnie skuteczne są tam gdzie ryby mają dużo naturalnego pokarmu, tam gdzie sporo nad wodą jest wędkarzy ale najlepsze efekty dają w wodzie o znacznej przejrzystości. Nie bójcie się nimi łowić na bardzo dużych głębokościach, odpowiednio dobrany kij i grubość linki pozwoli Wam prowadzić małą gumkę tuż przy dnie nawet na znacznej głębokości.

Zasada podstawowa jest prosta: zawsze dobierając wagę i wielkość gumki do warunków łowiska; zwracaj uwagę na przejrzystość wody i płochliwość ryb. Staraj się stosować jak najmniejszą główkę jigową i gumkę. Siła wiatru i głębokość wody nakłada na nasz wybór kolejny istotny element, im większy wiatr i głębokość łowiska ciężar przynęty powinien być większy. Niestety...

Ciekawostka – staraj się jak najczęściej łowić w opadzie – to stosują prawie wszyscy bo jest znane i skuteczne. Fantastyczne efekty daje łowienie na mikro gumki w pstrągowej rzeczce. Rzucaj przynęta w największe kipiele i pozwól jej swobodnie dryfować w prądzie wody. Efekt murowany. Brania pstrąga z kipieli nigdy nie zapomnisz. W ten sam sposób łów klenie, jazie i bolenie... Opadająca gumka łowi dłużej niż duża blacha czy guma – maluszek opada dłużej i dłużej pokazuje się rybie.

Kolory gumek
Większość wędkarzy ma skłonność do stosowania jasnych kolorów gumek. Biały, żółty, seledynowy. Doświadczeni wędkarze stosują często kolory motoroil, herbaciany, ciemnozielony itp. To  podpowiada nam pewien sposób myślenia. Stosujmy doboru przynęty podobne do warunków panujących w wodzie. Zastanówmy się jak wygląda podwodne życie, pomyślmy czym odżywiają się ryby, które nas interesują. Podajmy okoniowi małą gumkę w kolorze dymu z pieprzem – tak wyglądają małe rybki, dajmy kleniowi i jaziowi ciemnozielonego, ciemnobrązowego twisterka. Klenie kochają małe wodne robaczki.
Starajmy się zawsze dobierać odcień naszej przynęty tak by podobny był do koloru wody, kamieni na dnie rzeki, konarów itp.

Techniki łowienia:
Swobodny opad: staraj się łowić na półluźnej lince małą gumką na głębokiej i czystej wodzie. Prowadź przynętę tak jak gdybyś miał odwrócić swoje sandaczowe podwójne podbicie. Zarzuć gumkę pozwól jej swobodnie opadać- kontroluj opad - poderwij ją w toni lekko. Ponownie niech opada – znowu lekko szarpnij samą szczytówką, niech opadnie na dno. Wtedy rozpocznij ...
Wleczenie: staraj się wyczuć na szczytówce wszystko to co jest na dnie, patyczek ,lekki mułek, kamyk. Lekko podszarpuj szczytówką tak aby gumka skakała nad dnem nie więcej niż kilkanaście centymetrów. Doprowadziłeś przynętę pod same nogi.
Piła: wyobraź sobie zęby piły, pozwól gumce na swobodny opad, podnieś energicznie przynętę nad dno – zatrzymaj ją na tej wysokości, znowu podnieś ją wyżej, nawiń powstały na lince luz. Lekko szarpnij...i jeszcze raz wszystko od nowa.

Zamieniaj taktyki wprowadzając wszystkie twoje pomysły na prowadzenie. Pamiętaj obserwuj wodę.

Wskazówki

  • W wietrznych warunkach, ustaw łódź dziobem do wiatru, stań na rufie i rzucaj jak najdalej. Wiatr będzie Ci pomagał. Dalej rzucisz, ale największą robotę wykona podczas prowadzenia przynęty. Każda fala będzie nadawała unikalną prace dla twojej gumki. Sam takiej nigdy nie osiągniesz. Prowadź przynętę bardzo powoli z lekko uniesioną szczytówką. Spokój i ogromna koncentracja to droga do sukcesu przy takim łowieniu. Przygotuj się na poważne brania...
  • Wystrzegaj się kiepskich haków w główkach jigowych, te piękne, błyszczące bardzo często okazują się zawodne. Nie idź na kompromisy nie oszczędzaj na haczykach niewiadomego pochodzenia – haki są bardzo ważne. Nie trać ryb z błahych, głupich powodów.
  • W lecie kiedy świeci mocne słońce uciekaj z otwartej przestrzeni, zarzuć wędkę tam gdzie jest resztka cienia na wodzie. Szukaj miejsc gdzie w wodzie są powalone drzewa lub na powierzchni sporo lilii wodnej. Takie miejsca dają rybom schronienie przed promieniami słońca. Nie wystrzegaj się miejsc totalnie zarośniętych. Wystarczy za wykorzystasz mocniejszy sprzęt i przynętę z systemem antyzaczepowym.
  • Górskie potoki to dla nas popis myśli i instynktu wędkarskiego. Pamiętaj, że najlepsze miejsca na pstrąga znajdują się w okolicy zwalisk kamieni  czy dużych skał. Dlaczego? Kamienie przez noc mocno zmieniają temperaturę, w dzień dają pstrąga skalna klimatyzację. Proste?
  • Jeśli nie znajdziesz w twojej rzece kamieni i skał – szukaj warkoczy rośli. Bywa, ze w środku samego warkocza stoi kilka pięknych lorbasów. Wyjadają tam skorupiaki i polują na inne ryby szukające schronienia przed gorącym słońcem.


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.31 s