Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Duże i ciężkie jerki.

poznaj tego autora Admin

Dlaczego jerk powinien być ciężki?


Wielu z nas zastanawia się nad tym, dlaczego Amerykanie produkują bardzo ciężkie i mocne kije castingowe. Dlaczego sugerują wykorzystywanie do tego plecionki, które przekraczają 30lbs mocy. Przecież u nas w kraju większość jerków nie przekracza 12 cm i 40-50 gram. Po co nam zatem tak mocne kije i linki?

U podstaw odpowiedzi na takie pytanie jest zachowanie szczupaków i sposób pobierania przez nie pokarmu. Duży szczupak to leniwa ryba, która najchętniej chwyta spory i obfity kąsek. Bardzo często, nawet niewielkie szczupaki, zjadają bardzo duże ryby. No właśnie! Jakie to są ryby... Łatwe do zjedzenia, czyli chore i wycieńczone. Takie właśnie są najczęściej chwytane i natychmiast połykane.

Dokładnie tak samo powinien zachowywać się nasz jerk. Musi być duży i leniwy. Wielu doświadczonych wędkarzy stosuje przynęty przekraczające 15 cm; niejednokrotnie te najbardziej łowne są długie na 25cm. Równie ważna sprawa to waga przynęty. Jerki (tonące) przy długości 15 cm mogą ważyć nawet 150g. Dlaczego? Nie ze względu na odległość rzutu, ale sposób prowadzenia. Ciężkie jerki pracują w bardzo charakterystyczny sposób. Przewalają się na boki, lekko lusterkują i odjeżdżają w różne strony. Wszystko jest bardzo stonowane i leniwe. Dokładnie takie, jak ruchy wykonywane przez konającą rybę. Za tak charakterystyczną pracę odpowiada właśnie duża waga przynęty.

Jak prowadzić ciężkie jerki?
Dobra przynęta kusi drapieżnika już przy równym nawijaniu plecionki. Atrakcyjnie kolebie się wtedy i płynie w stronę wędkarza wyraźnym, wężowym ruchem. Energiczne, ale krótkie podszarpywania powodują dodatkowy efekt wabiący, w postaci połyskiwania i krótkich odjazdów. Warto co kilka chwil pozostawić przynętę w bezruchu. Przynęta w tym momencie powinna zatrzymać się, co wpływa również bardzo kuszącą na szczupaki.
Prowadzenie tego rodzaju przynęt wymaga sporo umiejętności od wędkarza. Warto poświęcić nieco więcej czasu niż w przypadku innych przynęt na doskonalenie samego prowadzenia. Tu nie chodzi o szarpanie kołkiem, jak to często zwykli nazywać wędkarze. Tego typu jerkowanie nie ma nic wspólnego ze skutecznym łowieniem na ciężkie przynęty.

Gdzie łowić na jerki?
Najłatwiej powiedzieć: we wszystkich rodzajach wody. Oczywiście w zbiornikach o znacznej głębokości, ze względu na głębokość na jakiej przebywają drapieżniki, skuteczność przynęt pływających zwykle bywa nieco mniejsza. Jednak wielokrotnie będziemy łowili szczupaki na przynęty prowadzone pół metra pod powierzchnią, w miejscach gdzie głębokość przekracza 5-7 metrów.
Najskuteczniejsze miejsca to łagodne stoki podwodnych górek i blaty porośnięte roślinnością. Głębokość takiej wody nie przekracza 2,5 metra. Ciężkie jerki najskuteczniejsze są wczesnym rankiem i późnym wieczorem, czyli w okresach największej aktywności największych szczupaków.


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.26 s